| MOQ: | 1 |
| Price: | Negotiable |
| Standard Packaging: | 50*50*50mm |
| Delivery Period: | 3-7 |
| Payment Method: | T/T |
| Supply Capacity: | 1/piece in stock |
| Parameter Category | Specification Details |
|---|---|
| Model | A7160CU000 / AH7160CU000E |
| Series | A series (APro Series) Small Area Array Camera |
| Sensor | Sony IMX273, Global Shutter CMOS |
| Sensor Type | 1/2.9" CMOS |
| Resolution | 1440 × 1080 (1.6 MP) |
| Frame Rate | 249 fps (at full resolution) |
| Pixel Size | 3.45 μm × 3.45 μm |
| Color / Mono | Color |
| Bit Depth | 12 bit |
| Dynamic Range | 70 - 73 dB |
| Signal-to-Noise Ratio | >38 dB (A7160CU000) / 43 dB (AH7160CU000E) |
| Lens Mount | C-mount |
| Data Interface | USB 3.0, 5 Gbps theoretical bandwidth |
| Power Supply | USB Interface (PoUSB) or DC 9V ~ 24V via Hirose interface |
| Dimensions | 29 mm × 29 mm × 29 mm (A7160CU000) / 29 mm × 29 mm × 30 mm (AH7160CU000E) |
| Operating Temperature | -30℃ ~ +50℃ |
| Certifications | CE, FCC, RoHS, UKCA, UL, KC (varies by variant) |