| MOQ: | 1 |
| Price: | USD 100-10000/Piece |
| Standard Packaging: | 50*50*50mm |
| Delivery Period: | 3-7 |
| Payment Method: | T/T |
| Supply Capacity: | 1/piece in stock |
The IRAYPLE AB7200CU102 is a high-performance color board-level area scan camera designed for industrial automation applications. It features a 1/1.2-inch Sony IMX174 global shutter CMOS sensor delivering 2.3MP resolution at 164 fps.
| Model | AB7200CU102 |
|---|---|
| Series | AB Series Board Camera |
| Sensor | Sony IMX174 |
| Shutter Type | Global Shutter |
| Resolution | 2.3 MP (1920 × 1200) |
| Frame Rate | 164 fps |
| Pixel Size | 5.86 μm × 5.86 μm |
| Dynamic Range | >70 dB |
| Output | Color |
| Data Interface | USB 3.0 |
| Lens Mount | C-Mount |
| Dimensions | 35 mm × 35 mm × 31 mm (w/o lens mount) |
Xiamen ZhiCheng Automation Technology Co., Ltd is a leading global supplier of control system components, specializing in control systems and drives.
With many years of experience in the industrial sector, we consistently deliver the highest quality spare parts to ensure optimal performance.
Core Product Specializations:
Leading Supply Brands:
Our commitment to quality, combined with a professional working environment and collaborative team approach, ensures mutual success with our partners.