| MOQ: | 1 |
| Price: | USD 100-10000/Piece |
| Standard Packaging: | 50*50*50mm |
| Delivery Period: | 3-7 |
| Payment Method: | T/T |
| Supply Capacity: | 1/piece in stock |
The IRAYPLE AX5A22CX050 is a high-performance 12-megapixel color area scan camera designed for industrial machine vision applications. It features a CMV12000 global shutter CMOS sensor (22.5mm x 16.9mm), delivering a resolution of 4096 x 3072 pixels at 188 frames per second.
Ideal for demanding industrial applications including code reading, defect detection, logistics, and medical imaging.
| Parameter | Specification |
|---|---|
| Model | AX5A22CX050 / AX5A22CX050E |
| Series | AX Series Large Area Scan Camera |
| Sensor | CMV12000, Global Shutter |
| Sensor Type | 22.5 mm × 16.9 mm CMOS |
| Resolution | 4096 (H) × 3072 (V) (12.6 MP) |
| Frame Rate | 188 fps |
| Pixel Size | 5.5 μm × 5.5 μm |
| Output | Color (Bayer Pattern) |
| Data Interface | CoaXPress (CXP-6), 4 × 6.25 Gbps |
| Lens Mount | M58 × 0.75 |
| Power Supply | PoCXP or DC 24V via 6-pin Hirose |
| Power Consumption | ≈15 W @24V |
| Dimensions | 72 mm × 72 mm × 72 mm |
| Weight | 720 g |
| Operating Temperature | -30℃ ~ +50℃ |
Xiamen ZhiCheng Automation Technology Co., Ltd is a leading global supplier of control system components. We specialize in control systems and drives.
With many years of experience in the industrial sector, we consistently deliver the highest quality spare parts to ensure optimal performance.
We specialize in PLC, Sensors, HMI, and Transmitters.
Good working environment, perfect team, and sincere cooperation help us achieve mutual success!