| MOQ: | 1 |
| Price: | USD 100-10000/Piece |
| Standard Packaging: | 50*50*50mm |
| Delivery Period: | 3-7 |
| Payment Method: | T/T |
| Supply Capacity: | 1/piece in stock |
| Parameter Category | Specification Details |
|---|---|
| Model | AH7160MG001 / AH7160MG001E |
| Series | AH Series / APro Series Small Area Array Camera |
| Sensor | Sony IMX296, Global Shutter |
| Resolution | 1.6 MP (1440 × 1080) |
| Sensor Type | 1/2.9" CMOS |
| Color/Mono | Mono |
| Frame Rate | 65 fps (65.2 fps for AH7160MG001E) |
| Pixel Size | 3.45 μm × 3.45 μm |
| Dynamic Range | 60 dB / 65.5 dB (AH7160MG001E) |
| Signal-to-Noise Ratio | 38 dB (AH7160MG001) / 40 dB (AH7160MG001E) |
| Bit Depth | 10 bit |
| Image Formats | Mono8 / Mono10 / Mono10Packed |
| Exposure Time | SE: 1 μs ~ 13 μs; UE: 14 μs ~ 10 sec (AH7160MG001E) |
| Gain | 1 ~ 32X |
| Gamma | Range 0 ~ 4, supports LUT |
| Data Interface | GigE, PoE (1 Gbps bandwidth, up to 100m) |
| Lens Mount | C-mount |
| GPIO | 6-pin Hirose: 1 opto-isolated input, 1 opto-isolated output, 1 configurable I/O (non-isolated) |
| Trigger Modes | Software Trigger, Hardware Trigger, Free Run |
| On-board Cache | 256 MB (AH7160MG001E) / 128 MB (AH7160MG001) |
| User Configurations | 3 sets (AH7160MG001E) / 2 sets (AH7160MG001) |
| Power Supply | PoE (IEEE 802.3af) or DC 9V ~ 24V via Hirose interface |
| Power Consumption | Approx. 2.15 W @12V (AH7160MG001E) / 3.5 W @12V (AH7160MG001) |
| Dimensions | 29 mm × 29 mm × 42 mm (excluding lens mount and rear case connector) |
| Weight | 98 g (AH7160MG001E) / 88 g (AH7160MG001) |
| Operating Temp. | 0℃ ~ +50℃ |
| Storage Temp. | -30℃ ~ +80℃ |
| Compatibility | GigE Vision V2.0, GenICam, CE, UKCA, UL, KC, RoHS |
| Features | ROI (multiple regions), Binning (including arbitrary scaling), X/Y Flip, SPC (Single Point Correction), Gamma Correction, LUT, Black Level Correction, FFC, Denoising, Sharpening, Auto Function, Lossless Compression, Sequencer |